Vice President of CCC and Member of TPAB
Piseth holds a Master’s Degree in Business Administration in General Management from Charles Sturt University. He also holds two Bachelor’s Degrees: one in Teaching English as a Foreign Language from the Royal University of Phnom Penh and another in Informatics Economics from the Royal University of Law and Economics.
He currently serves as the Vice President of the Cambodia Chamber of Commerce (CCC) and the President of the Cambodia Federation for Employers and Business Association. Additionally, he is a Personal Advisor to the Prime Minister of the Kingdom of Cambodia.
Before his current roles, Piseth was the President of the Young Entrepreneurs Association of Cambodia (YEAC) from 2013 until 2017. His leadership and business acumen were recognized in 2015 when he received the ASEAN Business Award—AEC Priority Integration Sector Excellence Award in Electronics—at the ASEAN Investment Summit in Malaysia.