H.E. Mr. NORN Samnangseymony
Chief of Cabinet of the Senior Minister, Permanent Member and Chief of Secretariat of the Trade Policy Advisory Board (TPAB) with the rank of Secretary of State, and Member of the Secretariat of the Committee on the Promotion of Resolutions of Private Sector Issues
Mr. NORN Samnangseymony has been serving as the Chief of the Cabinet of Senior Minister SOK Siphana (in charge of multilateral trade and economic affairs) since August 2023. In September 2023, he was decreed with the rank of Director-General by His Majesty Preah Bat Samdech Preah Boromneath NORODOM Sihamoni, King of Cambodia. In April 2024, he was appointed by Samdech Moha Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of Cambodia, as the Permanent Member of the Trade Policy Advisory Board (TPAB), and subsequently re-appointed by His Majesty The King as the Chief of Secretariat of TPAB with the rank of Secretary of State (Vice-Minister) in addition to his current positions. Whilst being the youngest Chief of the Cabinet in history, he set another historical record as the youngest to be appointed with the rank of Secretary of State by His Majesty the King.
From 2021 to 2023, Mr. Mony worked at the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation as an Executive Assistant to H.E. Dr. SOK Siphana, then Senior Advisor to the Royal Government of Cambodia with the rank of Senior Minister. During that time, he played a role in the portfolio of multilateralism including the 1st Sub-committee of Substance and Documentation for Cambodia’s ASEAN Chairmanship 2022, G20 Task Force, APEC Task Force, NAM Task Force, National Secretariat of Mekong-Lancang Cooperation, among others. In 2021, he was part of the Secretariat of the National Commission for Organizing the 13th Asia-Europe Meeting (ASEM13) Summit when Cambodia held the Chair, following his departure from the Securities and Exchange Regulator of Cambodia in 2020. In the field of research, he is affiliated with the Asian Vision Institute as a Program Coordinator at the Centre for Advanced Research and Legal Studies, and Research Fellow at the Centre for Culture and Peace Studies. He was part of the Center for Sustainable Water as a Young Research Fellow. On a pro bono basis, he works as the Country Director of the ASEAN Youth Advocates Network (AYAN) Cambodia. He is a Founder and Chairman of ELBBL Crew, as well as Co-Founder of and National Advisor to the Asian Law Students’ Association (ALSA) Cambodia.
At present, Mr. Mony is pursuing a Dual Master’s Degree in Public and International Law (LL.M.) from the Université Paris Vincennes – Saint-Denis and the Royal University of Law and Economics. In October 2023, he graduated from the Aspire Institute, founded at Harvard University under the Aspire Leader Scholarship Programme. In 2022, he obtained a Certified Futures Thinking from the Lee Kuan Yew School of Public Policy, National University of Singapore. In 2021, he earned his Bachelor of Arts in International Studies (BA-IR) from the Institute of International Studies and Public Policy, Royal University of Phnom Penh. In tandem, he also completed his Bachelor of Law in English (LL.B.) from the English Language Based Bachelor of Law Program of the Royal University of Law and Economics, in conjunction with graduating (summa cum laude) from Airlangga University, focusing on international trade law and cyber law.